,

نشست مدیر کل فنی و حرفه ای استان البرز و هیئت همراه با فرماندار شهرستان ساوجبلاغ

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان البرز و فرماندار شهرستان ساوجبلاغ در محل فرمانداری این شهرستان دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدارکه با هدف بررسی راهکارهای تعامل در راستای توسعه و ترویج فرهنگ مهارت آموزی و نیز رفع نیازهای این شهرستان به آموزش های مهارتی برگزار شدفرماندار شهرستان ساوجبلاغ اولویت و ظرفیت های این شهرستان را مورد اشاره قرار داد.

پالیزگیر فرماندار شهرستان ساوجبلاغ به برنامه ریزی های انجام شده در شهرستان برای ایجاد اشتغال پایدار اشاره نمود و افزود : با توجه به ظرفیت های این شهرستان در زمینه گردشگری ، بومی گردی ، تولیدات کشاورزی و نیز دامداری برنامه ریزی هایی برای کاهش نرخ بیکاری و ایجاد اشتغال پایدارانجام شده است ، وی صنایع دستی و هنری را از دیگر ظرفیت های این استان برای ایجاد شغل بخصوص مشاغل خانگی از موضوعات مورد توجه بر شمرد و افزود : ارائه آموزش های مهارتی به افراد جویای کار و متقاضیان ایجاد کسب و کار از مهمترین اولویت های ضروری در این شهرستان است .

وی نیاز های مهارتی در روستاهای شهرستان ساوجبلاغ و میزان نرخ بیکاری در این روستاها را مورد اشاره قرار داد و بیان داشت با توجه به رویکرد دولت برای رونق و آبادانی روستاها تلاش هایی برای شناسایی ظرفیت ها ، علاقه مندی ها و نیاز های مهارتی در روستا ها در حال انجام می باشد و از آنجایی که برخی از روستاها ی این شهرستان دارای جمعیت بالا و ظرفیت های قابل توجهی در زمینه اشتغال و کسب و کار می باشد لازم است تا با ارائه آموزش های فنی و مهارتی زمینه رونق بخشی هر چه بیشتر به این روستا ها فراهم شود.

پالیزگیر ارائه آموزش های پیشرفته در زمینه فناوری اطلاعات و IT را نیز با توجه به زیر ساخت های موجود در برخی روستاهای شهرستان ساوجبلاغ امکان پذیر دانست که با توجه به علاقه مندی های موجود در این زمینه ، زمینه ساز اشتغال پایدار در آن مناطق خواهد شد.

فرماندار شهرستان ساوجبلاغ تشکیل شورای مهارت در شهرستان را فرصتی مناسب برای برنامه ریزی و اجرای هدفمند آموزش های فنی و مهارتی و رفع نیاز این شهرستان به نیروی ماهر ، متخصص و کمک به کار آفرینی و ایجاد اشتغال دانست.

پالیزگیر انجام نیاز سنجی از طریق همکاری و هماهنگی میان دستگاه های ذی ربط در شهرستان برای برنامه ریزی و اجرای هدفمند آموزش های فنی و حرفه ای را زمینه ای برای رونق بخشی به روستاها ، جلوگیری از مهاجرت و بازگشت ساکنین مهاجرت کرده از روستا ها دانست و افزود : با کمک آموزش های مهارتی و ظرفیت های موجود در روستاها و ایجاد اشتغال و در آمد زایی برای روستائیان امکان مهاجرت معکوس به روستا ها فراهم خواهد شد.

غیاثی تبار مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان البرز آموزش های فنی و حرفه ای را آموزش های فعال ، اثر بخش و هدفمند دانست و افزود : یکی از رویکرد های این اداره کل زمینه سازی برای آموزش مهارت آموختگان جهت کار آفرینی است.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان البرز به اجرای الگوی آموزش ، پژوهش و کار آفرینی از سوی این اداره کل اشاره نمود و هدف از اجرای این الگوی آموزشی را ارائه آموزش های متناسب با نیاز بازار کار و هدایت مهارت آموختگان به سمت کار آفرینی و ابتکار در راستای ایجاد شغل برای خود و دیگر کار جویان دانست.

غیاثی تبار توانمندی های آموزش فنی و حرفه ای و دستاوردهای این مجموعه در استان مورد توجه قرار داد و افزود : مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهرستان ساوجبلاغ با همکاری سایر دستگاه های عضو شورای مهارت در شهرستان تلاش خواهد نمود تا در راستای رفع فقر مهارتی در آن شهرستان اقدام نماید و در این زمینه همکاری صنایع و دانشگاه ها برای افزایش توانمندی های مهارتی فارغ التحصیلان دانشگاهی و مراکز عالی آموزشی شهرستان نیز ضروری است.

وی راه اندازی مراکز جوار صنایع و دانشگاه ها و ارائه آموزش های مهارتی در پادگان موجود در شهرستان را نیز بعد از انجام نیاز سنجی ها و برنامه ریزی های کارشناسی از اولویت های موجود در آن شهرستان دانست.

شایان ذکر است در پایان مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان آمادگی کامل این اداره کل را برای برگزاری هدفمند دوره های مهارتی در بخش های مختلف را اعلام نمود.